LISTOPAD

IV TYDZIEŃ

Z HAŁABAŁĄ ZWIERZĘTA LUBIMY I DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA OBCHODZIMY 

W tym tygodniu tematem przewodnim były nasze zwierzątka domowe. Poznaliśmy zwierzęta mieszkające w domu.  Rozmawialiśmy na temat potrzeb i zwyczajów m.in.  psa, kota,  chomika, papugi, rybek, królika. Dzieci chętnie opowiadały o swoich domowych pupilach, a także o takich które chciałby kiedyś mieć w domu.

W tym tygodniu poznaliśmy litery „K, k” oraz znaki matematyczne „<” ,”>” „ =”

We wtorek wzięliśmy udział w Dniu Kredki. Rysowanie to wspaniała przygoda i ważne doświadczenie dla każdego dziecka. Z tej okazji odbywały się zabawy z kredkami w roli głównej. Tworzyły zbiory kredek według kryterium koloru, kształtu, wielkości, rodzaju i porównywały ich liczebność. Kredka stała się inspiracja do rozwijania wyobraźni i kreatywnego myślenia.

Na zajęciach w bibliotece wcielając się w rolę detektywów tropiliśmy ukryte zadania.

24 listopada przedszkolaki  Jarzębinki, Jaskółki i Jagódki. Pojechały do Teatru do Pałacu Młodzieży, żeby obejrzeć  przedstawienie pt. „Jak Rumcajs uratował Cypiska”.

Spektakl był roztańczony i rozśpiewany, co bardzo spodobało się dzieciom. Wspaniała gra aktorska i kolorowe kostiumy aktorów dostarczyły przedszkolakom wielu artystycznych wrażeń i mnóstwo radości. Dzieci dowiedziały się w jaki sposób należy zachowywać się w lesie oraz jak dbać o zwierzęta w nim mieszkające.

Po zakończeniu występu dzieci nagrodziły aktorów głośnymi brawami.

Pluszowy miś to najlepszy przyjaciel każdego przedszkolaka, ukochana maskotka na dobre i złe chwile. Można go przytulić, a nawet powiedzieć mu o czymś bardzo ważnym.
25 listopada o święcie tej postaci nie zapomniał dzieci z naszego przedszkola. Każdy przedszkolak przyniósł swojego ukochanego pluszaka. Tego dnia spotkały się WSZYSTKIE MISIE. Dzieci poznały historię Święta Pluszowego Misia, wspólnie śpiewały piosenki o misiach. Dzień Pluszowego Misia w naszym przedszkolu był pełen uśmiechu i świetnej zabawy z Krasnalem Hałabałą i Misiem Brunem, który przybył od Misiowej Mamy. Dzieci były szczęśliwe, że mogły spędzić tyle czasu ze swoimi ukochanymi misiami oraz pokazać je koleżankom i kolegom. Mamy nadzieję, że to misiowe spotkanie zostanie w pamięci dzieci na długo.

MIŚ- kliknij na zdjęcie 

     

III TYDZIEŃ

KRASNALKU KOCHANY JESIENIĄ CZĘSTO OPADY DESZCZU MAMY

W minionym tygodniu mówiliśmy o jesiennej pogodzie: wietrze, chmurach i deszczu. Poznawaliśmy różne zjawiska przyrodnicze. Dowiedzieliśmy się poprzez zabawy badawcze, że woda ma trzy stany skupienia: ciekły, stały i lotny.

Wiemy już skąd się bierze deszcz oraz jak należy się ubrać w chłodniejsze dni. Zastanawialiśmy się, do czego potrzebny jest ludziom, zwierzętom i roślinom deszcz.

Każdego dnia towarzyszyły nam prace plastyczne z deszczem w roli głównej. W tym tygodniu szczególnie obserwowaliśmy pogodę w ogrodzie i za oknem, zaznaczając ja na naszym kalendarzu pogody w sali.

W piątek odbyło się spotkanie z „Dinkiem” w ramach programu „Czyste powietrze”. Nasz bohater miał sen w którym wybiera się na spacer do miasta, aby sprawdzić skąd biorą się różne źródła dymu. Tam znajduje odpowiedź na swoje pytanie. Dzieci wraz z „Dinkiem” poznają te źródła dymu. Dzieci wspólnie wykonały plakat z okazji „Światowego Dnia Rzucania Palenia”.

Nasza grupa uzbierała najwięcej fasolek w konkursie przedszkolnym i w nagrodę ułożyliśmy jadłospis na czwartek. 

Poznaliśmy kolejne litery alfabetu „J, j" oraz cyfrę 5.

 

II TYDZIEŃ

 HAŁABAŁO, JESTEŚMY POLAKAMI I POLSKĘ NASZ KRAJ KOCHAMY 

Jaskółki w tym tygodniu poznały historie powstania państwa Polskiego, symbole narodowe, najważniejsze miasta Polski programując trasę dla robota ozobota (Program „Uczymy Dzieci Programować”). 11 LISTOPADA uroczyście hymnem  i wierszem uczciliśmy Święto Niepodległości Polski. W czwartek o godzinie 11:11 przyłączyliśmy się do akcji MEiN „Szkoła do hymnu”

We wtorek wzięliśmy udział w „Dniu Zdrowego Śniadania”. Każde z dzieci przygotowało sobie zdrową i pyszną kanapkę. Odwiedziła Nas „Pani Zdrówko”, która zachęcała  do zjadania obiadów poprzez „fasolkową motywację”. Każda grupa otrzymała słoik, do którego będą wrzucane  fasolki. Każdy, kto zje cały obiad wrzuci trzy fasolki do słoika. Każdego tygodnia, będą podliczane fasolki ze słoika.

Grupa która będzie miała najwięcej fasolek wybierze ze specjalnie przygotowanego jadłospisu „swój” ulubiony obiad, który będzie przygotowany dla całego przedszkola.

 W czwartek wybraliśmy się do biblioteki na spotkanie z weterynarzem w ramach Klubu Miłośników Piesków. Poznaliśmy różne sposoby dbania o zwierzęta domowe. Pan Łukasz ciekawie opowiadał nam o leczeniu chorych zwierząt.

 Z okazji „Dnia Jeża” wykonaliśmy listopadowe zadania w ramach projektu „Z Krasnalem wspaniałym jego przygody w przedszkolu czytamy”.

Po wysłuchaniu rozdziału 4 „Jak się krasnal z jeżami w cenzurowane bawił” kodowaliśmy drogę do jeża, ulepiliśmy plastelinowe jeże i w ogrodzie wykonaliśmy z liści schronienie dla jeży.

Poznaliśmy litery „I, i” oraz utrwaliliśmy cyfry 1-4 i znak „+”

Wiersz - film

Hymn - film

Ozobot - film

Dzień zdrowego śniadania - film

Dzień Jeża - film 

I TYDZIEŃ

HAŁABAŁA NAM PODPOWIE JAK DBAĆ O ZDROWIE 

W tym tygodniu również gościła u nas tematyka zdrowia. Ruch to zdrowie, dlatego korzystając z pięknej słonecznej jesieni wychodziliśmy na podwórko do ogrodu przedszkolnego. Piosenka „Szczotka, pasta” przypomniała nam o konieczności szczotkowania zębów.

Utrwaliliśmy literkę „H”, „h” i cyfrę 4. Przeliczamy w zakresie 10 i więcej. Określając więcej, mniej, tyle samo.

5 listopada obchodzone jest jedno z najsympatyczniejszych świąt – Dzień Postaci z Bajek. Wybrana data nie jest przypadkowa – jest to dzień urodzin Walta Disney’a. Święto stało się okazją, aby przypomnieć  ulubionych bajkowych bohaterów, zanurzyć się w świat magicznych historii i zainspirować dzieci z do wspólnej zabawy w „bajkowym wymiarze”.

Z tej  okazji  w piątek 4 listopada każdy mógł do przedszkola założyć koszulkę z wybraną postacią z bajki. W tym dniu Krasnal Hałabała i miś literacki towarzyszyli nam podczas zabaw z różnymi bajkowymi bohaterami. Dzieci opowiadały o swoich ulubionych bohaterach, rysowały, kolorowały i wycinały.