PAŹDZIERNIK

IV TYDZIEŃ

Z KRASNALEM WSPANIAŁYM O ZDROWIE DBAMY 

W minionym tygodniu rozmawialiśmy o tym, jak dbać o zdrowie – mówiliśmy o zdrowym odżywianiu, o ubraniu odpowiednim do pogody, o ruchu, o wizytach u lekarza. Sprawdziliśmy, jak wygląda piramida żywienia. Mówiliśmy o tym, co oznacza zdrowe odżywianie, jakie produkty warto jeść często a jakie rzadziej. Podczas zajęć w ramach Klubu Wiewiórka - dzieci dowiedziały się, że najważniejsze są: ruch i picie dużej ilości wody oraz dokładne i systematyczne szczotkowanie zębów.

W tym tygodniu królowały u nas litery „G”, g”. Rozpoczęliśmy ogólnopolski projekt „Bajki-Pomagajki”. Wysłuchaliśmy opowiadania pt. „Bezpieczeństwo w domu - 112” Beaty Ostrowickiej. Dzieci przypomniały sobie numer alarmowy 112. Wykonały kolorowe prace plastyczne i plakaty promujące numer alarmowy 112 który umożliwia bezpłatne połączenie ze służbami ratowniczymi o każdej porze dnia i nocy.  Utrwaliliśmy poznane cyfry: 1,2,3.

W poniedziałek obchodziliśmy nietypowy dzień „orgiami”. W naszej grupie wykonaliśmy kotki i pieski ucząc się  prawidłowego składanie papieru wg instrukcji.

W środę odbyła się wycieczka do „Regionalnego Centrum w Żorach” dzieci uczestniczyły w warsztatach dotyczących kiszenia kapusty. Poznały jej walory zdrowotne. Przedszkolaki dowiedziały się o różnych rodzajach kapust oraz z jakich regionów pochodzą. Na koniec poznaliśmy motylka kapustnika i wykonaliśmy pracę plastyczna „gąsienica” którą zabraliśmy ze sobą do domu. Dzieci świetnie się bawiły przy okazji ucząc.

Chętne „Jaskółki” z Rodzicami wzięły udział w konkursie „GniewMiłek” – DZIĘKUJEMY ZA PIĘKNE PRACE I GRATULUJEMY.

"GniewMiłek" - kliknij na plakat 

III TYDZIEŃ

Z HAŁABAŁĄ MAŁYM O ZWIERZĘTA DBAMY

- Październik miesiącem dobroci dla zwierząt.

Ten tydzień poświeciliśmy tematyce zwierząt, a w szczególności ptakom „Co robią ptaki jesienią?” Wiemy, które ptaki u nas zostają, a które odlatują na zimę do ciepłych krajów. Wiemy też, co chętnie ptaki zjedzą w karmniku podczas zimy. Tematyka ptaków  doskonale pomogła nam w realizacji kolejnego zadania z Klubu Przedszkoli Krasnala Hałabały na miesiąc październik. „O gościach, co nie przyszli na ucztę”. Wysłuchaliśmy opowiadania z książki „Przygody Krasnala Hałabały”. Wykonaliśmy album ptaków odlatujących do ciepłych krajów.  Zagraliśmy również w wspólną grę memo  przedstawiające bohaterów rozdziału 2 – „ Z przygód Krasnala Hałabały”. Bohaterami naszych zajęć zostały również pieski i kotki, które zaprosiliśmy do przedszkola by poprzez zabawę nauczyć się nimi opiekować. Akcja „Podpisz Pieska” przypomniała nam o konieczności opisywania obroży i działaniach w ramach Klubu Miłośników Piesków. Niektórzy z nas przynieśli artykuły spożywcze wspomagając schronisko dla zwierząt. Za działania w ramach projektu „Bliżej Pieska” otrzymaliśmy Certyfikat.  

Poznaliśmy kolejne litery alfabetu „F,f”. Codziennie bawimy się wizytówkami naszych imion. Rozpoznajemy coraz więcej wizytówek swoich kolegów i koleżanek. W zabawach matematycznych przeliczamy, wskazujemy prawą, lewa stronę w schemacie swojego ciała jak również na kartce papieru.

W kalendarzu świąt nietypowych obchodziliśmy w tym tygodniu Dzień Poczty Polskiej, jak również Dzień Listonosza. Z tej okazji przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach podczas których poznały zawód listonosza i jego obowiązki. Dzięki ilustracji obrazkowej dzieci poznały drogę listu począwszy od nadawcy po adresata. Kulminacyjnym punktem dnia była wizyta w Urzędzie Pocztowym gdzie dzieci mogły przyjrzeć się z bliska jak wygląda praca na poczcie. Dzięki Pani naczelnik dzieci wysłuchały ciekawych informacji dotyczących pracy w tym miejscu. Miłą niespodzianką było otwarcie skrzynki na listy, gdzie mogliśmy zajrzeć do środka a tam znajdował się ogromy worek do którego wpadają listy. To był ciekawy dzień! Mamy nadzieję że w przyszłości dzieci chętnie będą korespondować między sobą pocztą tradycyjną.

Tydzień zakończyliśmy spotkaniem z „GniewMiłkiem”, który przypomniał nam o różnych emocjach i zaprosił do konkursu plastycznego. Z niecierpliwością czekamy na Wasze prace.

Album - filmik 

"Podpisz Pieska" - filmik 

II TYDZIEŃ

Z HAŁABAŁĄ 100 LAT ŚPIEWAMY I ŻYCZENIA PRACOWNIKOM PRZEDSZKOLA Z OKAZJI DEN SKŁADAMY

Miniony tydzień poświęciliśmy na próbach do przygotowywanej uroczystości Dnia Edukacji Narodowej. Korzystaliśmy z uroków pięknej jesieni bawiąc się w ogrodzie przedszkolnym.

Poznaliśmy w tym tygodniu cyfrę 3 oraz kolejne litery alfabetu „E”, e”. Bawiliśmy się w jesienne kodowanie z robotem ozobotem w ramach międzynarodowej akcji "Code Week 2022" uzyskując Certyfikat.

10 października obchodziliśmy "Święto Drzewa”. Dzieci poznały budowę drzewa, jego znaczenie dla człowieka, zwierząt i przyrody. Przedszkolaki dowiedziały się również jak wielkie znaczenie mają drzewa dla czystości powietrza, a tym samym dla zdrowia człowieka. W czasie zabaw badawczych w ogrodzie oglądały drzewa, dotykały ich kory, liści i gałązek. Na zakończenie wszystkie dzieci wykonały pracę plastyczną, której bohaterem było oczywiście drzewo.  W ramach święta została przeprowadzona  akcja posadzenia drzewa na terenie ogrodu przedszkolnego.

11 października obchodziliśmy święto "Dzień Dziewczynki". W naszym przedszkolu nie zapomnieliśmy o dziewczynkach i przygotowaliśmy dla nich miłe niespodzianki. W tym dniu zaprosiłyśmy małe damy do „salonu fryzjerskiego” każda dziewczynka została pięknie uczesana przez naszą panią woźną Liwię. Mogły poczuć się jak modelki przechodząc po czerwonym dywanie. Była tez sesja fotograficzna i tańce przy muzyce. Chłopcy w tym dniu obdarowali dziewczynki pierścionkami (lecz nie były one zaręczynowe ). Dziękujemy Rodzicom za medale „Super Dziewczynki”, które będą miłym wspomnieniem tego dnia. Na koniec zostaliśmy zaproszeni na słodki poczęstunek.

W piątek od rana czuć było atmosferę wielkiego święta. Dzieci ubrane były inaczej niż w czasie zwykłych dni. Czekały  na uroczystość, która w naszym przedszkolu odbyła się na sali Jabłuszek. Dzień Edukacji Narodowej to wyjątkowy dzień dla wszystkich pracowników oświaty. Jaskółki w czasie wystąpienia podziękowały swoim ukochanym  Paniom i Pracownikom przedszkola za uśmiech, życzliwość i trud włożony w ich wychowanie, za opiekę, dobre rady, czyste sale, wszelkie naprawy oraz smaczne posiłki. Były wiersze, tańce, piosenki. Wyjątkowy, jesienny, ciepły dzień! Dziękujemy Rodzicom za życzenia i okazaną wdzięczność. 

 DEN - kliknij 

DEN - taniec - kliknij 

DEN - piosenka - kliknij 

 CODE WEEK 2022 - FILM-kliknij 

I TYDZIEŃ

Z HAŁABAŁĄ MIŁYM WARZYWA JEŚĆ POLUBIMY 

W tematyce tygodnia dominował temat warzyw jako źródła witamin. Przygotowując składniki na zupę jarzynową poznawaliśmy warzywa za pomocą różnych zmysłów. Na straganie staraliśmy się je posegregować wg gatunku. Poznaliśmy cyfrę 2 i litery „D,d”. Warzywa odrywały też główną rolę podczas pikniku rodzinnego. Wspaniale było spędzić czas na wspólnej zabawie w ogrodzie z Krasnalem Hałabałą. Pogoda sprzyjała nam podczas zabaw w ogrodzie i spacerów. Z misiem literackim wybraliśmy się na zajęcia do biblioteki. Pani Kasia przygotowała mnóstwo książeczek związanych z emocjami. Uczyliśmy się emocje rozpoznawać i nazywać, a tydzień zakończyliśmy bardzo radośnie świętując „Dzień Uśmiechu”. Niech dobry humor towarzyszy Wam każdego dnia smile